Вивчаємо французьку

Вивчення французької мови через діалоги

Французька: поради і матеріали
Методи вивчення іноземних мов постійно оновлюються та вдосконалюються, щоб відповідати новим потребам студентів. Останнім часом з'являються методи, які допомагають швидше опанувати французьку та інші мови. Один із таких методів – діалоговий, який ми розглянемо у цій статті.

Особливості діалогового методу вивчення французької мови

Як зрозуміло з назви, діалоговий метод полягає у вивченні діалогів французькою мовою. Зазвичай, знайомство з будь-якою іноземною мовою починається з певних мовних формул, які використовуються під час знайомства, прощання та в інших ситуаціях. Діалоги не лише дозволяють представити ці формули для вивчення, а й показують можливі контексти їх застосування. Прослуховуючи і повторюючи діалоги, студенти вчаться використовувати нові слова та фрази у відповідних мовних ситуаціях, що створює міцну основу для подальшого розвитку навичок спілкування.
Для студентів, які починають вивчати французьку мову з нуля, діалоговий метод може стати чудовим способом занурення у мовне середовище. На початковому етапі студенти просто слухають діалоги, звикаючи до особливостей французької вимови, інтонації тощо. На цьому етапі не потрібно розуміти чи відтворювати діалоги. Наступний етап роботи з діалогами полягає у повторенні слів і фраз. Зрештою, на завершальному етапі студенти відтворюють діалоги за ролями, а також вчаться підставляти необхідні слова та фрази у різні мовні моделі.
На початкових етапах вивчення французької мови діалоговий метод може бути основою для засвоєння нової лексики. Перевага цього підходу в тому, що студенти одразу ж вчаться застосовувати нову лексику у мовленні. Використання лексики у діалогах дозволяє студентам швидко подолати мовний бар'єр і почати говорити французькою в короткі терміни. Це особливо важливо для тих, хто вивчає мову для подорожей, роботи за кордоном тощо. Діалоговий метод дозволяє не лише формувати активний словниковий запас, а й освоювати граматику французької мови. Для цього слід обирати діалоги, в яких повторюються певні граматичні конструкції.

Підручники з французької мови на основі діалогового методу

Діалоговий метод найкраще підходить для вивчення розмовної французької, однак у поєднанні з іншими методами навчання він може давати добрі результати у комплексному вивченні мови. Останнім часом з'являється дедалі більше підручників і самовчителів французької мови, заснованих на цьому методі. Розглянемо деякі з них.
Vocabulaire en Dialogues – серія підручників для вивчення лексики французької мови. Підручники розраховані на рівні від A1 до B1 за шкалою CEFR. У комплекті з підручниками йдуть диски з аудіозаписами діалогів.
Навчальні модулі в книгах присвячені різним лексичним темам і мають однакову структуру. У першій частині подаються діалоги, присвячені різним побутовим ситуаціям. Друга частина присвячена поясненню нових слів і виразів. Лексика в підручниках представлена наочно: з використанням ілюстрацій, таблиць, синонімів, антонімів тощо. У третій частині модуля містяться вправи для закріплення навичок використання нових лексичних одиниць у мовленні. У завершальній частині підручника подані контрольні тести.
Grammaire en Dialogues – підручники французької мови для вивчення граматики на основі діалогового методу. Структура навчальних модулів схожа зі структурою підручників серії, розглянутої вище. Діалоги в першій частині кожного модуля відображають реальні комунікативні ситуації з повсякденного життя. Для їх вивчення студенти використовують аудіозаписи на CD-диску. У другій частині подано довідковий матеріал, що пояснює дієвідмінювання французьких дієслів, утворення часів тощо. У третій частині модуля комбінуються різні типи вправ: традиційні вправи на підстановку, комунікативні вправи для використання граматичних конструкцій у реальному спілкуванні тощо.
Підручники на основі діалогового методу можна використовувати як основні посібники для вивчення розмовної французької мови, так і як додатковий навчальний матеріал у комплексному вивченні мови. Їх можна застосовувати і для самостійного навчання. У будь-якому разі діалоговий метод може дати добрі результати у вивченні французької мови.